Mimo iż okres gal przechodzi już trochę w zapomnienie to można powiedzieć, że tegoroczne rozdania nagród z pewnością zakończą się z przytupem. Przed nami jeszcze kilka gal, takich jak KMA, GAON Music Awards, jednak to SMA z pewnością pozostawi najtrwalsze wspomnienia z gal, chyba przebijając oskarżenia o rzekomej niesprawiedliwości MAMA.
Nie przeciągając zapraszam na podsumowanie gali SMA 2021.
- SŁOWEM WSTĘPU O SAMEJ GALI
Gala SMA to jedna z najważniejszych gal, która uchodzi nawet zo TOP5 najbardziej prestiżowych gal muzycznych w Korei (u boku MMA, MAMA, GAON, KMA).
Swoją renomę zawdzięcza temu, że statuetki rozdaje już od 1990 roku, mimo iż niektóre z obecnych kategorii zaczęły powstawać później.
Głównymi nagrodami na gali są:
- daesang (zazwyczaj jedna statuetka za całokształt sukcesów w danym roku, w ponad 30-letniej historii SMA tylko 3 razy przyznano 2 daesangi na jednym wydarzeniu).
- daesang (zazwyczaj jedna statuetka za całokształt sukcesów w danym roku, w ponad 30-letniej historii SMA tylko 3 razy przyznano 2 daesangi na jednym wydarzeniu).
- bonsangi (czyli 'główne nagrody' dla zazwyczaj 10-12 artystów z najlepszymi wynikami)
- rookie of the year (przyznawane zazwyczaj 3-4 artystom)
- najlepszy album
- najlepsza piosenka
Dwie ostatnie kategorie nie są daesangami.
Organizatorem gali jest prasa Sports Seoul i tak, wiele osób może zdziwić fakt, iż tak prestiżową galę muzyczną organizuje prasa sportowa, jednak gala w swojej wieloletniej tradycji zawsze brała pod uwagę aspekt muzyczny.
- KRYTERIA GALI
Tegoroczne kryteria nagród były takie same w każdej kategorii i składały się z:
- 30% digitalu i sprzedaży
- 30% digitalu i sprzedaży
- 30% głosowania*
- 40% jury
* głosowanie trwało od 6 grudnia 2021 r. do 16 stycznia 2021 r.
- WYNIKI GALI SMA 2021
Tegoroczne wyniki rozdania nagród 2021 są na tyle zastanawiające, że zdołały wzburzyć wątpliwości jeszcze podczas trwania gali.
Tegorocznymi zwycięzcami są:
BONSANG ➝ ENHYPEN, IU, NCT 127, BTS, ATEEZ, BRAVE GIRLS, THE BOYZ, LIM YOUNGWOONG, SEVENTEEN, HEIZE, KANG DANIEL, OH MY GIRL, AESPA
DAENSAG ➝ NCT 127
ROOKIE OF THE YEAR ➝ LEE MUJIN, EPEX, OMEGA X
BEST ALBUM ➝ NCT DREAM "HOT SAUCE"
BEST SONG ➝ IU "LILAC"
- KONTROWERSJE
Chyba wszyscy możemy przyznać, że chyba nie ma gali, której wyniki w mniejszym, bądź większym stopniu nie wzbudziłyby negatywnych opinii. SMA pod tym względem wydaje się być wyjątkowa, ponieważ kontrowersje, związane z przyznanymi statuetkami, powstały jeszcze podczas trwania gali!
1) NIE BRANIE POG UWAGĘ KRYTERIA GŁOSOWANIA?
Można powiedzieć, że fakt, iż gala oszukała odbiorców i mimo ustalenia, że głosowanie stanowi 30% kryteriów, nie wzięła go pod uwagę, wyszedł całkowicie przypadkowo.
Wszystko dzięki zespołowi ATEEZ, który nie był obecny na gali, ale w przesłanym filmiku podziękował za zdobytą nagrodę. Fani jednak szybko zwrócili uwagę, że zespół był już widziany w tych strojach, makijażach i fryzurach, ale 28 grudnia 2021 roku na zdjęciach na oficjalnych social mediach grupy.
Oczywistym jest to, że takowe filmiki z podziekowaniami są nagrywane wcześniej, a nie 'na żywo', ponieważ często artyści nie pojawiają się na galach ze względu na kolidujący harmonogram. Jednak czemu SMA wysłało nagrodę bonsang ATEEZ już przed 28 grudnia 2021 r., kiedy głosowanie trwało do 16 stycznia 2022 r. i stanowiło 30% kryterium tej nagrody? Sam zespół nie jest tutaj niczemu winny, jednak pojawia się pytanie skąd SMA widziało ile głosów będą mieć wszyscy artyści 3 tygodnie później? Prawdą jest to, że trudno to przewidzieć, więc na myśl nasuwa się najmniej skomplikowany wniosek - głosowanie nigdy nie zostało wzięte pod uwagę jako kryterium do nagród.
zdjęcie ATEEZ z 28 grudnia 2021 roku (cr. ATEEZofficial) |
ATEEZ na filmiku z podziękowaniami po wygraniu nagrody na SMA 23 stycznia 2022 roku |
zdjęcie ATEEZ z 23 stycznia 2022 roku (cr. ATEEZofficial) |
2) NIE BRANIE POD UWAGĘ KRYTERIUM JURY?
Podobnie tak jak w przypadku głosowania, również w przypadku kryteirum jury zdjęcia ATEEZ pozwoliły odbiorcom dostrzec pewną nieścisłość.
Mianowicie według koreańskich mediów jury gali SMA, którymi byli legendarni muzycy koreańskiej sceny muzycznej, spotkali się po raz pierwszy 4 stycznia 2022 roku, aby oddać głosy.
cr. newsdirectory3 |
Co więcej, został nawet nagrany film z tego spotkania, który możemy obejrzeć na oficjalnej stronie gali SMA ➝ link do filmiku naciśnij tutaj
Teraz kolejny raz pojawia się pytanie, jakim cudem ATEEZ byli już w posiadaniu swojej syatuetki 28 grudnia 2021 roku, kiedy jury spotkało się dopiero 4 stycznia, a jednak ich głosy stanowiły 40% kryterium?
Oczywiście można uznać, że ATEEZ noszą niektóre ubrania kilka razy, jednak jak duże jest prawdopodobieństwo, że każdy członek zespołu zostanie ubrany, pomalowany i uczesany tak samo w przeciągu jednego miesiąca?
3) BRAK NAGRODY ROOKIE OF THE YEAR DLA IVE
Teraz wchodzimy na temat rzekomej niesprawiedliwości konkretnie przyznanych nagród.
W kategorii rookie, według publicznych danych, IVE prowadziły do samego końca okresu nominacji.
Dla osób nieświadomych, debiut IVE okazał się być bardzo dużym hitem, nie tylko sprzedały ok. 300 tysięcy albumów z single albumem, to jeszcze ich piosenka ELEVEN chartuje w TOP5 każdego chartu (Bugs, Genie, Melon, FLO, Vibe) od ponad miesiąca. Mają na koncie już 11 nagród w programach muzycznych i z pewnością można powiedzieć, że ich debiut to największy sukces debiutanckiej piosenki gbandu od czasu Whistle BLACKPINK (tak, EVELEN to nawet większy hit w Korei od Dalla Dalla ITZY).
Mimo takich sukcesów i prowadzenia w 2/3 kryteriach IVE nagrody nie wygrały. Nagrody dla nowicjuszy w branży wygrał solista Lee Mujin i dwa bbandy: EPEX i OMEGA X.
Oczywiście do tych dwóch kryteriów dochodzi jeszcze 40% z głosowania jury, jednak biorąc pod uwagę wątek z ATEEZ opisany wyżej, nie mamy pewności, czy jury było brane pod uwagę.
Według publicznych danych IVE powinny dostać nagrodę za zespół EPEX, którego punkty za sukcesy muzyczne były ponad 3 razy niższe od IVE, ale równiez od JO YURI, która nagrody również nie dostała.
IVE, aby sprawiedliwie przegrać musiałyby uzyskać 0 punktów od jury, a EPEX prawie połowę.
Zagadką pozostaje wątek, czemu statuetki były rozdane przez głosowaniem jury.
W tej kategorii mamy aż 13 zwycięzców, co samo w sobie jest rekordem gali SMA.
Z TOP13 artystów, którzy prowadzili w tej kategorii według publicznych danych, tylko 9 z nich otrzymało swoje nagrody. Artystami, którzy stracili nagrody na rzecz jury byli Stray Kids, TXT, Rose i NCT DREAM. Zyskali natomiast OMG, Heize, Brave Girls i The Boyz.
Oczywiście nadal nie wiemy jakim cudem głosy jury zmieniły TOP13, skoro głosowali oni po rozdaniu tych statuetek.
Jednak przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo. Artystkami, które zyskały dzieki jury miały być OMG i Heize, co nie powinno dziwić, ponieważ zarówno gband jak i solistka wydali w 2021 r. piosenki, które okazały się być hitami chartującymi w TOP10 Melon. Po przyjrzeniu się możemy dostrzec, że obydwoje z nominowanych mają jedne z najwyższych punktów za wyniki digitalu i sprzedaży, więc jeśli głosowanie fanowskie również nie było brane pod uwagę, to znalazłyby się w TOP13 wygranych.
Najbardziej zastanawiający jest jednak aspekt wygranej THE BOYZ i BRAVE GIRLS, ponieważ zespoły nie znalazły się TOP25 nominowanych. Oznacza to, że zarówno ich wyniki głosowania jak i digitalu/sprzedaży były na tyle bardzo niskie, że nie gwarantowały im jakiejkolwiek szansy, ale jednak wygrali. W takim przypadku musieliby otrzymać aż 30 z 40 punktów od jury, czyli najwięcej punktów z wszystkim nominowanych (dla pozostałej jedenastki zostaje 10 punktów).
Czy jest to możliwe? Najpierw wypadałoby się spytać na jakiej podstawie zespoły z tak niskimi wynikami otrzymały takie popracie jury, o ile (tak jak zostało wymienione wcześniej) jury było brane pod uwagę.
Co z "wielkimi przygranymi"?
Stray Kids, TXT i Rose pojawili się w TOP13 nominowanych z 2/3 kryteriów jednak nie wygrali. Jeśli spojrzymy na ich wyniki to nie były one tymi najniższymi. Oczywiście możliwe głosy jury mogłyby zaprzepaścić ich szanse na wygraną, ale musieliby otrzymać 0 punktów.
Stray Kids, TXT i Rose pojawili się w TOP13 nominowanych z 2/3 kryteriów jednak nie wygrali. Jeśli spojrzymy na ich wyniki to nie były one tymi najniższymi. Oczywiście możliwe głosy jury mogłyby zaprzepaścić ich szanse na wygraną, ale musieliby otrzymać 0 punktów.
Spójrzmy zatem jednocześnie na 3 możliwe sytuacje, związane zamieszaniem o głosowaniu i jury.
Tak jak zostało wyjaśnione wcześniej, bardzo wątpliwe jest to, że gala brała pod uwagę głosowanie fanowskie oraz głosowanie jury. Dlatego na niebiesko zostali zaznaczeni artyści, którzy teoretycznie powinni wygrać na podstawie kryterium muzycznego i rzeczywiście wygrali. Jest to 7/13 wygranych, co stanowi zaledwie 53% statuetek. Nie wiemy na jakiej postawie pozostałe 47% artystów dostało nagrody.
Na podstawie wynikików digitalu i sprzedaży wygrać powinni także: Stray Kids, MSG Wannabe, AKMU, Lee Mujin i TXT.
5) NAJSŁABSZY DAESANG W HISTORII GAL?
Tegoroczny daesang na gali SMA wygrał zespół NCT 127 i jest to jednocześnie pierwszy daesang tego zespołu na prestiżowej gali.
Jeśli spojrzymy na tabelę wyżej to zespół ten zajmował 3 miejsce w kategorii digitalu i sprzedaży, 4 miejsce na podstawie 2/3 kryteriów, a koniec końców wygrał.
Ponownie przez zamieszanie z głosowaniem fanowskim i jury nie wiemy co doprowadziło do tego, że NCT 127 wyszli na prowadzenie.
Są jednak osoby (knetz), które zwracają uwagę, że w porównaniniu do zwycięzców daesangów w poprzednich latach, NCT 127 są "najsłabszymi" wygranymi. Czemu?
cr. wikipedia |
Kiedy spojrzymy na zwycięzców z poprzednich lat łatwo dostrzec, że SMA zawsze nagradzało artystę, który miał na koncie mega hit (PSY - Gangnam Style, EXO np. Growl, BTS np. Boy With Luv). NCT 127 to pierwsi zwycięzcy, którzy wygrali daesang nie mając na koncie hitu i to dziwi jeszcze bardziej, biorąc po uwagę, że nominowaną była również IU i to ona prowadziła nad NCT 127 w zarówno tylko kryterium muzycznym oraz kryterium z głosowaniem fanów. Warto zaznaczyć, że jest to daesang za całokształt wyników w 2021 r. nie tylko za sprzedaż.
Dlatego dziwi również fakt, że gala nie podzieliła daeangów na daesang za sprzedaż i digital, tak jak zrobiła to w 2019 roku, wiedząc, że IU niezaprzeczalnie prowadzi digitalem.
IU w 2021 roku uzyskała ponad 3 miliardy digitalu, a NCT 127 nawet nie 250 milionów.
Z kolei NCT 127 sprzedali ok. 1.5 miliony albumów na Hanteo, a IU ok. 350 tys.
Ewidentnie widać, że artyści prowadzili w różnych kryteriach i to nawet bardziej niż inni artyści w 2019 roku, kiedy SMA podzieliło daesangi.
W 2019 roku digital BTS i Taeyeon był bardzo podobny i tylko Taeyeon traciła w sprzedaży.
W kontekście NCT 127 to pierwszy raz, kiedy daensang otrzymał artysta, który nie ma ani jednej piosenki w TOP100 GAON digital, co tym bardziej podsyca pytanie, czemu gala nie zrobiła daesanga za sprzedaż i daesanga za digital, jak zrobili to 2 lata temu? W 2019 roku BTS mieli nawet więcej piosenek w TOP100 Gaon od Taeyeon, ale to ona dostała daesanga za digital.
Co spowodowało, że NCT 127 wyszli na prowadzenie?
Co spodowodało, że jury zagłosowało na nich ponad IU, JEŚLI jury było brane pod uwagę?
Te pytania z pewnością zostaną bez odpowiedzi.
Gala SMA 2021 z pewnością pozostawi za sobą wiele niedomówień i pytań. Chyba po raz pierwszy opinia publiczna ma tak ewidentne dowody, że to gala nie trzymała się swoich ustalonych kryteriów, kiedy przyznawała statuetki.
I pomyśleć, że zarzuty wobec SMA są możliwe, dzięki takim samym stylizacjom ATEEZ.
Styliści ATEEZ! Dziękujemy!
Styliści ATEEZ! Dziękujemy!