Czym jest Gaon i Hanteo? Najprościej mówiąc są to dwa rankingi sprzedaży albumów.
Po co Korei aż dwa rankingi? Nie wystarczył im jeden? A może oba dotyczą czegoś innego? Dlaczego różnica w wynikach na obu listach u niektórych artystów jest mała, a u innych większa?
GAON vs HANTEO
Główną różnicą pomiędzy Gaon i Hanteo jest fakt iż dotyczą dwóch różnych sprzedaży. Tak, albumy w Korei mają raportowane dwie różne sprzedaże, których nie wolno łączyć.
Ranking Gaon to sprzedaż wysyłkowa - ile albumów zostało wysłanych DO sklepów PRZEZ dystrybutorów.
PRZYKŁAD: albumy wysłane przez dystrybutorów np. Dreamus, KakaoM, Genie Music, YG PLUS, do sklepów np. Ktown4u, Synnara czy YesAsia.
→ posiada aktualizacje tygodniowe, miesięczne i roczne
HANTEO
Ranking HANTEO to sprzedaż detaliczna - ile albumów zostało kupionych w sklepach przez klientów.
PRZYKŁAD: albumy kupione w sklepach takich jak np. Ktown4u, YesAsia, kpopowo, przez klientów z różnych krajów na całym świecie.
Sprzedaż HANTEO:
→ zawsze jest niższa od sprzedaży Gaon
→ jest udokumentowywana przez Hanteo dzięki transakcjom/fakturom, które wystawiają sklepy
→ jest brana pod uwagę w programach muzycznych np. Music Bank, The Show, Inkigayo
→ posiada aktualizacje “realtime” czy może być na bieżąco śledzona po premierze z godziny na godzinę
→ nie jest sprzedażą ze wszystkich sklepów na całym świecie - aby sprzedaż danego sklepu była brana pod uwagę w rankingu, sklep musi podjąć współpracę z Hanteo, taką współpracę ma np. Ktown4u, kpopowo, ale nie posiadają jej np. aukcje na eBay. Obecnie trudno znaleźć oficjalny, legalny sklep, który takiej współpracy nie ma.
Praktycznie, jeżeli chcemy pochwalić się ile albumów sprzedał nasz ulubiony artysta powinniśmy mówić o sprzedaży Hanteo. Gaon określa popyt na linii produkcja-sklep, ale to Hanteo pokazuje ile my, fani kpopu, kupiliśmy albumów i ile sztuk zostało zaksięgowanych przez paragony.
A CO Z PRE-ORDERAMI?
Pre-ordery to zamówienia, które przedpremierowo składają klienci do sklepów. Mają one na celu określenie dystrybutorom zapotrzebowania, zainteresowania na dany album, czyli możliwego popytu na produkt. Im wyższy pre-order tym wyższa liczba albumów, które dystrybutorzy przekazują sklepom, ale pre-ordery nie są rzeczywistą sprzedażą.
CZY PRE-ORDERY MOGĄ SIĘ WYPRZEDAĆ I CZYJA JEST TO WINA?
Odpowiedź brzmi nie, pre-ordery nie mogą się wyprzedać.
Bardzo dezorientującą kwestią w kontekście pre-orderów jest sytuacja, kiedy jeszcze podczas trwania tego okresu w danych sklepie widnieje "out of stock" i fani nie mogą zamówić kolejnych albumów. Najczęściej pojawiają się teorie, że to wina wytwórni, ponieważ ta wyprodukowała za mało albumów i sklep nie ma co już sprzedawać. Jest to duży błąd.
PRZYKŁAD: Dystrybutor Dreamus produkuje 300 tysięcy albumów dla sklepu Ktown4u. Dzięki temu sklep może udostępnić pre-order i maksymalna ilość albumów, które można zamówić na tym sklepie wynosi te 300 tysięcy.
W momencie, kiedy fani zamówią wszystkie dostępne albumy na Ktown4u na stronie widnieje informacja "out of stock" i w tym momencie sklep ma dwa wyjścia. Sklep może zgłosić się do dystrybutora o większą ilość albumów, dostaje produkt i pre-order na stronie rusza ponownie. Ale sklep może również nie zgłaszać się do dystrybutora po większą ilość albumów i wtedy wytwórnia/dystrybutor nie mogą zmusić sklepu do ponowniego zamówienia produktów. Jeśli sklep nie wyrazi zainteresowania dalszym pre-orderem do końca tego okresu na stronie widnieje "out of stock".
To jaką decyzję podejnie sklep jest zależne tylko i wyłącznie od sklepu. Więc w momencie, kiedy album waszego ulubionego artysty ma "out of stock" i nie możecie go zamówić, nie jest to wina wytwórni i zbyt małej produkcji, a jest to wina sklepu, który nie wyraził większego zainteresowania.
CZY PRE-ORDERY MOŻNA DODAWAĆ DO SPRZEDAŻY GAON LUB HANTEO?
Nie, nie wolno. Mimo iż składając zamówienie płacimy z góry, to pre-ordery nie są sprzedażą. Co więcej, jeśli pre-order jakiegoś albumu wynosi 1 milion nie oznacza to, że album sprzedał 1 milion kopii.
PRZYKŁAD: Pre-order albumu A1 wynosi 900 tysięcy. Sprzedaż na Hanteo wynosi 800 tysięcy, oznacza to, że z 900 tys. złożonych zamówień klienci detaliczni kupili 800 tys. Realną sprzedażą jest 800 tys. nie 900 tys.
Następnie w aktualizacji miesięcznej Gaon album uzyskuje wynik 1.1M kopii. Oznacza to, że po zobaczeniu wyniku pre-orderu dystrybutor uznał, że album odniesie wysoką sprzedaż i przekazał sklepom do sprzedaży łącznie 1.1M kopii albumu. Klienci kupili 800 tys. albumów, a w sklepach na całym świecie do sprzedaży było/jest dostępnych 1.1M albumów.
CZY GAON/HANTEO WLICZAJĄ SPRZEDAŻ ZAGRANICZNĄ?
Tak.
W przypadku Gaon - dystrybutorzy wysyłają albumy do sklepów zagranicznych, jeśli te chcą je legalnie sprzedawać.
W przypadku Hanteo - sklep zagraniczny mając współpracę z Hanteo np. kpopowo, Ktown4u i otrzymuje legalną dostawę od dystrybutora i albumy, które sprzedają są dodawane do Hanteo.
To wszystko z pierwszego posta z kategorii "przewodniki". Takowe będą pojawiać się również w przyszłości np. o digitalu, Melon, GAON, jednak przez fakt, iż są to posty czysto sucho teoretyczne nie będą one dominującą formą na blogu.
cr. strona, GAON, strona Hanteo
0 komentarze:
Prześlij komentarz