Służba wojskowa w Korei, czyli czy możliwe zwolnienie BTS jest niesprawiedliwe?

 


                Obecnie w społeczności kpopowej jest kilka tematów, które w dyskusja rozbudzają ogrom emocji, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Można zaliczyć do nich rozważania nad składem BIG3-BIG4 (których historia została opisana w TYM poście), ale najbardziej aktualnym tematem, wśród tych konkrewersyjnych stał się temat wojska. Czemu? Ponieważ po raz pierwszy w historii kpopu zespół muzyczny legalnie ma odroczoną służbę wojskową. A co bardziej nie burzy jak różne traktowanie zespół ze względów na zasługi? 
Dzisiejszy post ma na celu przybliżenie czytelnikom czym właściwie jest służba wojskowa w Korei, aby każdy mógł dysponować większą wiedzą przy odpowiadaniu sobie na pytanie czy możliwe zwolnienie BTS jest niesprawiedliwe?

Okej, ale zacznijmy od podstaw.

  • Krótka geneza poborów do wojska w Korei Południowej

            Mimo iż pobór do wojska Korei Południowej według obecnych norm prawnych istnieje od 1957 roku, to historia służby wojskowej w Korei ciągnię się ponad 400 lat wstecz. 
Po inwazji japońskiej w 1592 r. obowiązek służby wojskowej został rozszerzony o prywatnych służących, dla których wymóg służby był zwolniony. W okresie później dynastii Joseon powszechny pobór został osłabiony przez zwolnienie klasy artystokratycznej z obowiązku służby. 
Dopiero reforma w 1894 r. była próbą zreformowania nowoczesnego poboru do wojska. W 1907 r. ogłoszono ustawę o rekrutacji do wojska, a już w przeciągu miesiącu uchwalono Regulamin Poboru Wojskowego. Zasady ustanowione w ustawie obowiązywały do 1910 r. kiedy poprzez japońską aneksję stały się prawem martwym.

            Obecne prawo o służbie wojskowej weszło w życie w 1957 roku. Dotyczy obywateli płci męskiej w wieku od 18 do 28 lat (kiedyś 30 lat). Kobiety nie muszą wypełnić obowiązku wojskowego, ale przysługuje im prawo dobrowolnego wstąpienia do wojska.



  • Podstawa prawna koreańskiej służby wojskowej
            Podstawą do poboru do wojska w Korei jest zapis w samej Konstytucji kraju, który został ogłoszony już w 1948 r. Tylko ten fakt potrafi pokazać jak ważna jest służba wojskowa ze względów prawnych i politycznych. Artykuł 39 koreańskiej Konstytucji mówi:

"Wszyscy obywatele mają obowiązek obrony narodowej na warunkach określonych w ustawie."

Ponadto w Korei Południowej obowiązuje również specjalna Ustawa o służbie wojskowej (병역법), która wskazuje:

"Każdy obywatel płci męskiej Republiki Korei Południowej powinien wiernie wykonywać obowiązkową służbę wojskową, zgodnie z Konstytucją i niniejszą ustawą. Może pełnić służbę wyłącznie czynną lub służbę rezerwowoą w ramach wolontariatu".

  • Jak wygląda służba wojskowa?
            Według obecnego prawa długość służby jest zależna od kilku czynników: rodzaju odbywanej służby, stopnia niepełnosprawności i przysługujących ulg. Obywatele odbywający służbę dostają za nią wynagrodzenie, którego zarobki są ustalone względem pełnionego stanowiska. Miesiączne podstawowe wynagrodzenie wynosi 459 100 wonów, czyli ok. 387 dolarów. Obecnie służba wojskowa zdrowego mężczyzny, bez ulg trwa 18 miesięcy.

A teraz przejdźmy do najciekawszej części dzisiejszego posta.

  • Czy istnieje możliwość, aby Koreańczyk nie odbył służby wojskowej?
Oczywiście, że tak, i to na kilka sposobów.

            Pierwszym, i chyba najbardziej logicznym wyjściem, jest zrzeczenie się koreańskiego obywatelstwa. I mimo iż dla wielu to może brzmieć kontrowersyjnie to jest to bardzo częsta procedura, ale tylko w przypadku jednej sytuacji - kiedy ktoś posiada podwójne obywatelstwo. 

Mężczyźni posiadający minimum dwa obywatelstwa przed 31 marca danego roku, w którym osiągają 18 lat muszą wybrać jakie obywatelstwo przyjmują. 
Przykład: Park Minho urodzony 8 sierpnia 2003 roku musiał do 31 marca 2021 roku wybrać swoje obywatelstwo. 

Jeśli ktoś zdecyduje się zrezygnować z koreańskiego obywatelstwa, nie będzie musiał odbyć obowiązkowej służby wojskowej. Co ważne, jeśli ktoś się na to zdecyduje, to do osiągnięcia 40 lat nie otrzyma południowokoreańskiej wizy pracowniczej (klasa F), jedynie wizę klasy E.

Zapis ten jest niezwykle ważny i obowiązuje również mężczyzn mieszkających poza Koreą. Jak donoszą media wiele razy zdarzały się przypadki tzw. "przypadkowych żołnierzy", którzy nawet nie byli świadomi, że posiadają koreańskie obywatelstwo, a dowiadywali się o tym przylatując do Korei na np. wakacje. Często jest to wynik nieumyślnego wpisania do spisu powszechnego.

Jak to działa w kpopie? Idole tacy jak Jay i Jake z Enhypen mają po 19 lat i nadal posiadają zarówno (kolejno) amerykańskie, autralijskie i koreańskie obywatelstwo. Oznacza to, że będą oni musieli odbyć służbę wojskową. Idole z koreańskimi korzeniami nie posiadający koreańskiego obywatelstwa to Ci, którzy zrzekli się go. 

            Drugim sposobem na nie odbycie służby wojskowej jest po prostu odmówienie wypełenienia obowiązku. Koreański rząd podaje, że od początku istnienia aktualnych przepisów ponad 13 tysięcy mężczyzn odmówiło służby w wojsku. Każdego roku kolejne 400 do 700 osób odmawia, głównie ze względów religijnych i opinii, że obowiązek ten jest sprzeczny z prawami człowieka. 

Co dzieje się z takimi mężczyznami?
Do 28 czerwca 2018 roku wszyscy odmawiający mężczyźni byli stawiani przez sądem i najczęściej skazywani na 18 miesięcy więzienia. Dotyczy to odmór wynikających z braku uzasadnionych powodów. Do 2018 roku i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zmieniono formę kar i odmawiajacy mężczyźni są zalegalizowanymi odmawiającymi służby, którzy przez 3 lata muszą pracować w więzieniu. 

"Jestem wdzięczny, że w końcu dostałem szansę służenia krajowi bez naryszania mojego sumienia." powiedział Lee Seunggi, który odmówił obowiązkowi poboru ze wzdlęgu na bycie Świadkiem Jehowy.

"Szanuję dezycję tych, którzy wstępują do wojska, ale chciałem, aby również moja dezycja o nie wstąpieniu była uszanowana, aby moje poglądy religijne były szanowane."
powiedział Kim Keunhyeung, który odmówił służby ze względu na sumienie.

            Trzecią sytuacją, w której Koreańczyk może nie pójść do wojska jest niezdolność do wypełnienia służby. To wiąże się oczywiście ze zdrowiem osób, ale również ich sytuacją ekonomiczną i wykształceniem. 

W czasach swojej młodości aktor Jung Woosung został zwolniony ze służby wojskowej, ponieważ nie spełnił wymagań akademickich! Do 2020 roku mężczyźni musieli posiadać tzw. koreańską maturę, aby móc wypełnić swój obowiązek. Aktor podobno dorastał w trudnych warunkach i porzucił szkołę średnią, dlatego w wojsku nigdy nie był. 
Wymaganie akademickie zostało zniesione w 2020 roku. 



Kolejny aktor Park Haejin został zwolniony ze służby z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. W 2004 roku aktor cierpniał na depresję, co zostało uznane za wystarczający powód do ominięcia służby. Ważnym aspektem w takich sytuacjach jest to, że aby zostać zwolnionym na tej podstawie, mężczyźni muszą wykazać dowody na półroczne leczenie, bądź miesięczny pobyt w szpitalu. Zwolnienie to nadal obowiązuje na podstawie Ustawy o służbie wojskowej.


Innymi przypadkami zwolnienia byli np. aktor Jo Jungsuk, który został zwolniony z wojska, ponieważ został jedynym opiekunem swojej matki. W czasach młodości porzucił on studia i stał się aktorem, aby zarobić więcej pieniędzy. Natomiast aktor Yoo Ahin został zwolniony, ponieważ wykryto u niego guza kości.

            Czwartym, i chyba najbardziej kontrowersyjnym, ale jednocześniej w pełni legalnym sposobem na nieodbycie służby są zwolnienia wojskowe przyznawane ze względu na zasługi. 

                Polityka zwolnień za zasługi została ustalona w 1973 roku, kiedy ówczesny prezydent Park Chunghee starał się doprowadzić do tego, aby Korea Południowa zdobyła jak najwięcej medali na zawodach. Wtedy wprowadził zwolnienia, które dotyczyły tylko sportowców. Pierwsze historyczne zwolnienie otrzymał zapaśnik Yang Jungmo za zdobycie złotego medalu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku. W latach 80. prezydent obiecał zwolenienie każdemu sportowcowi, który zdobył medal na Igrzyskach Azjatyckich w 1986 r. lub Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1988 r. Dotyczyło to wszystkich medali, od brązowych po złote. W 2002 roku Korea była gospodarzem Mistrzost Świata FIFA i wtedy cała kadra Korei miała zagwarantowane zwolnienia, jeśli doszli do 1/8 finału.

Zapaśnik Yang Jungmo powracający do Korei Południowej po zdobyciu złota olimpijskiego.



                Obecne przepisy mówią, że sportowcy, którzy zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich lub złote medale na igrzyskach azjatyckich są zwalniani ze służby wojskowej. Nadal są zobowiązani do 4-tygodniowego podstawowego szkolenia wojskowego, następnie są umieszczani na liście rezerwowych i przez następne 6 lat muszą odbyć kilkudniowe szkolenie przypominające. 
Z obecnego systemu zwolnień sportowców skorzystali m.in. pływak Park Taehwan, tenisista Hyeon Chung, piłkarz Son Heungmin i baseballista Lee Junghoo.

Piłkarz Son Heungmin w wojsku, podczas odbywania 4-tygodniowego podstawowego szkolenia wojskowejgo.



W latach 2008-2018 łącznie przyznano 220 takich zwolnień. 

               Na podstawie prawa w Korei Południowej przysługują również zwolnienia za zasługi kulturowe, które dotyczą skrzypków, pianistów, baletników, aktorów i reżyserów. 
Jakie zasługi dają możliwość zwolnienia z poboru? 
Jest to np. zajęcie 1 miejsca w międzynarodowym konkursie artystcznym, zajęcie 1 lub 2 miejsca w krajowym konkursie artystycznym. 
Oznacza to, że artysta, który zajął 1 lub 2 miejsce w seulskim konkursie tanecznym może legalnie ubiegać się o zwolnienie z wojska i najpewniej je otrzyma. Zwolnienia otrzymują również zwycięscy Konkursu Chopinowskiego. 

  • No a co z kpopem?
            Lista zwolnień nigdy nie obejmowała artystów pracujących w przemyśle kpopowym.
Dlaczego? Powodów jest wiele, jednak najczęściej wymienianymi są: brak prestiżu zawodu idola, często idole nie są traktowani jak prawdziwy muzycy (co było spowodowane formą promocji grup 1 i 2 generacji) oraz brak zasług, które według rządu byłyby na równi sukcesom muzyków klasycznych czy sportowców. Oczywiście do czasu, a dokładniej do 2018 roku i globalnego sukcesu BTS.

W 2018 roku starszy deputowany polityk partii rządzącej Noh Woongrae wpadł na pomysł, że członkowie zespołu kpopowego BTS powinni zostać zwolnieni ze służby. Idąc dalej złożył on takową propozycję rządzącym. 

"To święty obowiązek bronić naszego kraju, ale to nie znaczy, że każdy musi nosić broń."
powiedział w 2018 roku. 


Po dwóch latach Wojskowa Administracja Siły Roboczej, instytucja, która bezpośrednio zajmuje się powołaniami do wojska i przyznawaniem zwolnień, zaproponowała kompromis - odroczenie służby wojskowej do 30 roku życia, aby zespół mógł promować Koreę Południową u szczytu kariery. 

Dlaczego akuart o dwa lata? 

W 2018 roku zystało zmienione prawo, przez które Koreańczycy zaczęli wypełniać swój obowiązek wcześniej o 2 lata. Kiedyś obowiązku poboru do wojska można było podjąć się do 30 roku życia. Z tego zapisu skorzystało większość idoli 1 i 2 generacji np. członkowie Bigbang, Super Junior, którzy poszli do wojska w wieku 30 lat. Od czasu modyfikacji tego zapisu, idole 3 generacji (i przyszłych) muszą wstąpić do wojska o 2 lata wcześniej. 
Odroczenie służby dla BTS jest wyrównaniem ich sytuacji do sytuacji idoli starszych generacji, którzy bez takich zasług mogli pójść do wojska później.

            Mimo iż nowelizacja ustawy o wojsku nie jest robiona tylko dla BTS, to w prasie uzyskała tytuł "ustawy BTS". 
W 2019 roku, kiedy rząd ogłosił rozpoczęcie prac nad zmianami, wytwórnie wchodzące w skład KOMCA, w tym SM, JYP i YG ogłosiły debatę, której głównym tematem była rozmowa, jakie osiągniecia kpopowe powinny zwalniać z wojska. Wtedy do rozmów nie została zaproszona wytwórnia BIGHIT Music. 

Kiedy w 2020 roku rząd ogłosił możliwe wygamania zwalniające muzyków kpopowych wzbudziło to kontrowersje wśród partnerów KOMCA, ponieważ żaden inny zespół prócz BTS nie kwalifikuje się do uzyskania odroczenia służby.
Głównym argumentem do odroczenia służby jest uzyskanie odznaki Order Of Merit, czyli najwyższego kulturowego odznaczenia przyznawanego w Korei Południowej. BTS takowy szczyt uzyskali w 2018 roku, będąc 5-letnim zespołem. Wszyscy inni uhonorowani w momencie przyznania orderu byli w wieku 40-60 lat, dlatego wytwórnie kpopowe uznały ten wymóg za niesprawiedliwy i niemożliwy do osiągnięcia, chyba że jesteś BTS. 
Co więcej, jeśli takowe rozmowy o odroczeniu, bądź zwolnieniu z wojska byłyby prowadzone już w 2000 roku to nadal jednym kwalifikującym się zespołem byłoby BTS. 
  • Ale dlaczego BTS?
            Mimo iż obecnie "ustawa BTS" ma spore poparcie koreańskiego społeczeństwa oraz całego rządu to temat samego zwolnienia BTS z wojska jest bardzo żywym i konkrowersyjnym tematem. Czemu BTS? Dlaczego nie 2 generacja? To nie jest sprawiedliwe wobec seniorów BTS. 

No właśnie, dlaczego BTS? 

            Głównymi argumentami rządu wobec odroczenia służby BTS, a nawet ich zwolnienia są:
1. zdobycie odznaki Order Of Merit, najwyższego kulturowego odznaczenia w kraju;
2. 1 miejsce na listach Billboard200 i HOT100;
3. wyraźny wpływ na południowokoreańską gospodarkę - szacuje się, że rocznie BTS przynoszą rocznie zarobki w wysokości 5 miliardów dolarów;
4. wpływ na PKB kraju - BTS jako jeden zespół odpowiada za 0.3% PKB Korei. Czy to dużo? Dla porównania, narodowe linie samolotowe, istniejące od 60 lat i odsługujące cały świat wnoszą do PKB 0.6%. 
Oczywiście sukcesy BTS są również doceniane przez rządzących jako promowanie kultury Korei Południowej na całym świecie, ale jest to bardzo ogólnikowe stwierdzenie. I tutaj pojawia się pytanie - czy BTS powinni być zwolnieni ze służby wojskowej?

"Od czasu wprowadzenia systemu zwolnień wojskowych w 1973 r. łącznie zwolniono ze służby 1804 osoby. Chciałbym, aby Komisja poważnie zastanowiła się, czy wkład 7 członków BTS nie osiągnął porównywalnego poziomu zasług do 1804 osób, które promowały prestiż narodowy i zostały zwolnione.”
powiedział Sekretarz Generalny MCON

Zespół BTS u boku prezydenta Korei Południowej.


            Jak podają koreańskie media BTS otrzymali możliwość odroczenia służby wojskowej do 30 roku życia, ale wraz z tą decyzją rząd rozpoczął dyskusje nad kolejnym krokiem - na jakiej podstawie możemy zwolnić BTS z poboru do wojska. Żadna ze stron, ani rządzący politycy, ani Ministerstwo Obrony Narodowej nie wykazało niechęci do zwolnienia BTS, ale problem jest jeden, jak sformułować wymagania do zwolnień artystów kpopowych, aby zmiana nie brzmiała tak, jakby była kierowana tylko do BTS. Ministerstwo jest nieugięte i nie wyraża zgody na zmiejszczenie wymagań, mimo iż takie stanowisko mają inne wytwórnie kpopowe. Problemem jest to, że wpływ BTS na kulturę i ekonomię jest tak szeroki, że trudno wypisać ich wszystkie zasługi, a ogólne podsumowanie zasług dałoby możliwość subiektywnych interpretacji przez wytwórnie innych boysbandów. 

Czy możliwe zwolnienie BTS ze służby wojskowej byłoby niesprawiedliwe?

Na to pytanie nie odpowiem, ponieważ jest to subiektywna opinia każdego z nas. Rząd Korei, Komitet Obrony Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej pracują nad tym, więc jednocześnie akceptują taką możliwość. Ale na pytanie czy jest to sprawiedliwe wobec innych artystów kpopu, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Wartym zaznaczenia jest to, że zarówno "ustawa BTS" czy możliwa ustawa o zwolenieniu nie są tylko dla BTS. Na ich podstawie z odroczniea/zwolnienia z poboru będzie mógł skorzystać KAŻDY artysta w Korei (nie tylko kpopowy), jeśli tylko spełni okreslone wymagania, tak jak w przypadku sportowców jest to wygranie medalu. 

"Firma wierzy, ze służba wojskowa jest obowiązkiem. Postaramy się pokazać fanom to, co najlepsze w BTS, przed i po wypełnieniu obowiązku służby wojskowej."
powiedział CEO BIGHIT Music - Bang Sihyuk. 


cr. The Indian Express - How come BTS is exempt form South Korea's mandatory military sercive?
The New York Times - In South Korea, Draft resisters still go to prison. But now it's a job.
strona rządowa Korei - mma.go.kr - Chronology of the military service system



0 komentarze:

Prześlij komentarz